Aplikacja o brytyjski paszport Twojego dziecka
- Kawunia
- Apr 26, 2015
- 3 min read

Ostatnimi czasy na przeróżnych grupach na Facebooku pada mnóstwo pytań dotyczących aplikacji o brytyjski paszport dla pociech rodziców, którzy rezydowali w Wielkiej Brytanii pełne 5 lat przed narodzinami dziecka. Jakie dokumenty trzeba wysłać, jakie kryteria trzeba spełniać, co zrobić w razie odmowy?
Czy moje dziecko kwalifikuje się?
Jeżeli matka i/lub ojciec dziecka przebywał na terenie Wielkiej Brytanii i był w stanie utrzymać siebie (i rodzinę) przez okres 5 lat przed narodzinami dziecka, potomstwo automatycznie staje się brytyjskim obywatelem. Pod warunkiem, iż rodzic jest w stanie udowodnić swój status co do tygodnia, jako stały rezydent. Po upłynięciu tego czasu, rodzic uzyskuje także status 'Settled' i może również ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo. Jednak kryteria, jakie trzeba spełnić, oraz koszta różnią się diametralnie od wymaganych przy składaniu aplikacji o sam paszport dla dziecka.
Jak wypełniać aplikację?
Aplikację, wbrew pozorom, jest dosyć łatwo wypełnić samemu, jeśli zna się język angielski w stopniu komunikatywnym.
Wersja elektroniczna (https://www.gov.uk/apply-renew-passport):
1. 'What type of passport is needed?' należy zaznaczyć opcję przy 'First British passport (or renewal of an Old Blue passport).
2. 'Where does the applicant live?', odpowiedź zgodna z prawdą. Jeśli dziecko mieszka w Wielkiej Brytanii musisz wybrać United Kingdom.
3. Przeczytaj dokładnie notatkę o korzystaniu z twoich danych osobowych w ramach Passport Office i zaznacz 'I have read and understood the statement above.'
Później:





To samo powtórzyć przy pytaniach o dziadków dziecka od strony ojca. Jeśli nie posiadasz takowych informacji, możesz pominąć niektóre. Jeśli będą wymagane przez urzędnika, poprosi on o nie.
W następnym kroku znajdziesz się na stronie z płatnościami. Możesz od razu opłacić swoją aplikację, a później wydrukować ją i wysłać na poczcie na podany poniżej adres, najlepiej Guaranteed Delivery. Ale zanim to zrobisz, upewnij się, iż ostatnia sekcja, jak i jedno z 2 zdjęć, które trzeba wysłać razem z aplikacją, są podpisane przez znajomego ci od przynajmniej 2 lat Brytyjczyka, który wykonuje jeden z tych zawodów (w Occupations): https://www.gov.uk/countersigning-passport-applications.
Wersja drukowana lub odebrana na poczcie działa na tej samej zasadzie, a wygląda tak, jak na zdjęciu tytułowym artykułu.
Jakie dokumenty trzeba dołączyć do aplikacji?
Najważniejsze są P60, P45, Payslipy, listy od szkół (z datami, pieczątką i/lub podpisem reprezentanta szkoły), do których mógł chodzić kilka lat wcześniej rodzic (a także dokumenty jak w/w swojego rodzica, jeśli było się wtedy jeszcze niepełnoletnim). Jeśli zdarzy się, że nie jesteś w stanie przekazać tak ważnego dokumentu, jak wymienione powyżej, postaraj się dostarczyć chociażby wyciąg z banku na dany okres, ukazujący ciągłość.
W wielu przypadkach wymagane są także potwierdzenia o rejestracji WRS do Maja 2011, czyli potwierdzenie, że pracowałeś/aś legalnie między 2004 a 2011 rokiem.
Upewnij się także, iż nie pobierasz/pobierałeś tzw. Social Security Benefits, czyli Income Support, PIP, JSA, Housing Benefit, Council Tax Reduction Benefit i tym podobne. Nie brane są jednak pod uwagę zasiłki typu Child Benefit lub/i Working/Child Tax Credit do kwoty nieco ponad £2tys. rocznie (w niektórych źrodłach podana jest kwota ok. £1,9tys). Bowiem, te zasiłki mogą wpłynąć na decyzję o przyznaniu paszportu.
W wielu przypadkach, imigranci natrafili na problemy związane z decyzją negatywną. Co zrobić, jeśli taką się otrzyma niesłusznie?
Pierwszym krokiem powinien być telefon do Passport Office (Passport Adviceline: 0300 222 0000, spoza UK: +44 (0)300 222 0000, od poniedziałku do piątku od 8-20, weekendy i święta: 9-17:30), ponieważ, nie zawsze otrzyma się listownie dokładny opis tego, jak wygląda sytuacja, a informacje przeważnie nie są zbieżne z rzeczywistością. Z Passport Office można skontaktować się także poprzez formę tutaj: https://eforms.homeoffice.gov.uk/outreach/Passport_Enquiries.ofml, a listownie na adres: Her Majesty's Passport Office, Globe House, 89, Eccleston Square, London, SW1V 1PN.
Przejdź do kroku 2, jeżeli nie wskórasz tą drogą, można złożyć zażalenie do managera obsługi klienta: Customer service manager, Customer contact centre, PO Box 175, Newport, Gwent, NP20 2DW z informacjami takimi jak:
Detale zaistniałego problemu
Imię i nazwisko oraz data urodzenia aplikanta (w tym przypadku dziecka)
Data wysłania aplikacji do Passport Office
Nazwa/Adres Passport Office, gdzie miała trafić aplikacja
Barcode Number aplikacji
Dane kontaktowe (imię, nazwisko, pełny adres, numer telefonu, e-mail)
Jeżeli obydwa kroki zawiodą, sprawdź następne procedury tutaj: https://www.gov.uk/government/organisations/hm-passport-office/about/complaints-procedure.
W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań i/lub jeśli pominęliśmy coś ważnego, prosimy o kontakt. Warto być na bierząco!
Kommentare