top of page
Search

Aplikacja o brytyjski paszport Twojego dziecka

  • Kawunia
  • Apr 26, 2015
  • 3 min read

9064209-passport-447447c-original.jpeg

Ostatnimi czasy na przeróżnych grupach na Facebooku pada mnóstwo pytań dotyczących aplikacji o brytyjski paszport dla pociech rodziców, którzy rezydowali w Wielkiej Brytanii pełne 5 lat przed narodzinami dziecka. Jakie dokumenty trzeba wysłać, jakie kryteria trzeba spełniać, co zrobić w razie odmowy?

Czy moje dziecko kwalifikuje się?

Jeżeli matka i/lub ojciec dziecka przebywał na terenie Wielkiej Brytanii i był w stanie utrzymać siebie (i rodzinę) przez okres 5 lat przed narodzinami dziecka, potomstwo automatycznie staje się brytyjskim obywatelem. Pod warunkiem, iż rodzic jest w stanie udowodnić swój status co do tygodnia, jako stały rezydent. Po upłynięciu tego czasu, rodzic uzyskuje także status 'Settled' i może również ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo. Jednak kryteria, jakie trzeba spełnić, oraz koszta różnią się diametralnie od wymaganych przy składaniu aplikacji o sam paszport dla dziecka.

Jak wypełniać aplikację?

Aplikację, wbrew pozorom, jest dosyć łatwo wypełnić samemu, jeśli zna się język angielski w stopniu komunikatywnym.

1. 'What type of passport is needed?' należy zaznaczyć opcję przy 'First British passport (or renewal of an Old Blue passport).

2. 'Where does the applicant live?', odpowiedź zgodna z prawdą. Jeśli dziecko mieszka w Wielkiej Brytanii musisz wybrać United Kingdom.

3. Przeczytaj dokładnie notatkę o korzystaniu z twoich danych osobowych w ramach Passport Office i zaznacz 'I have read and understood the statement above.'

Później:

sdhd.jpg

dalej.jpg

stage2.jpg

psdd.jpg

nast.jpg

To samo powtórzyć przy pytaniach o dziadków dziecka od strony ojca. Jeśli nie posiadasz takowych informacji, możesz pominąć niektóre. Jeśli będą wymagane przez urzędnika, poprosi on o nie.

W następnym kroku znajdziesz się na stronie z płatnościami. Możesz od razu opłacić swoją aplikację, a później wydrukować ją i wysłać na poczcie na podany poniżej adres, najlepiej Guaranteed Delivery. Ale zanim to zrobisz, upewnij się, iż ostatnia sekcja, jak i jedno z 2 zdjęć, które trzeba wysłać razem z aplikacją, są podpisane przez znajomego ci od przynajmniej 2 lat Brytyjczyka, który wykonuje jeden z tych zawodów (w Occupations): https://www.gov.uk/countersigning-passport-applications.

Wersja drukowana lub odebrana na poczcie działa na tej samej zasadzie, a wygląda tak, jak na zdjęciu tytułowym artykułu.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do aplikacji?

Najważniejsze są P60, P45, Payslipy, listy od szkół (z datami, pieczątką i/lub podpisem reprezentanta szkoły), do których mógł chodzić kilka lat wcześniej rodzic (a także dokumenty jak w/w swojego rodzica, jeśli było się wtedy jeszcze niepełnoletnim). Jeśli zdarzy się, że nie jesteś w stanie przekazać tak ważnego dokumentu, jak wymienione powyżej, postaraj się dostarczyć chociażby wyciąg z banku na dany okres, ukazujący ciągłość.

W wielu przypadkach wymagane są także potwierdzenia o rejestracji WRS do Maja 2011, czyli potwierdzenie, że pracowałeś/aś legalnie między 2004 a 2011 rokiem.

Upewnij się także, iż nie pobierasz/pobierałeś tzw. Social Security Benefits, czyli Income Support, PIP, JSA, Housing Benefit, Council Tax Reduction Benefit i tym podobne. Nie brane są jednak pod uwagę zasiłki typu Child Benefit lub/i Working/Child Tax Credit do kwoty nieco ponad £2tys. rocznie (w niektórych źrodłach podana jest kwota ok. £1,9tys). Bowiem, te zasiłki mogą wpłynąć na decyzję o przyznaniu paszportu.

W wielu przypadkach, imigranci natrafili na problemy związane z decyzją negatywną. Co zrobić, jeśli taką się otrzyma niesłusznie?

Pierwszym krokiem powinien być telefon do Passport Office (Passport Adviceline: 0300 222 0000, spoza UK: +44 (0)300 222 0000, od poniedziałku do piątku od 8-20, weekendy i święta: 9-17:30), ponieważ, nie zawsze otrzyma się listownie dokładny opis tego, jak wygląda sytuacja, a informacje przeważnie nie są zbieżne z rzeczywistością. Z Passport Office można skontaktować się także poprzez formę tutaj: https://eforms.homeoffice.gov.uk/outreach/Passport_Enquiries.ofml, a listownie na adres: Her Majesty's Passport Office, Globe House, 89, Eccleston Square, London, SW1V 1PN.

Przejdź do kroku 2, jeżeli nie wskórasz tą drogą, można złożyć zażalenie do managera obsługi klienta: Customer service manager, Customer contact centre, PO Box 175, Newport, Gwent, NP20 2DW z informacjami takimi jak:

  • Detale zaistniałego problemu

  • Imię i nazwisko oraz data urodzenia aplikanta (w tym przypadku dziecka)

  • Data wysłania aplikacji do Passport Office

  • Nazwa/Adres Passport Office, gdzie miała trafić aplikacja

  • Barcode Number aplikacji

  • Dane kontaktowe (imię, nazwisko, pełny adres, numer telefonu, e-mail)

Jeżeli obydwa kroki zawiodą, sprawdź następne procedury tutaj: https://www.gov.uk/government/organisations/hm-passport-office/about/complaints-procedure.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań i/lub jeśli pominęliśmy coś ważnego, prosimy o kontakt. Warto być na bierząco!

 
 
 

Kommentare


Ostatnie artykuły
Poprzednio...
Archiwum
Tagi
Media
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page