Opieka Zdrowotna
- Marzena
- Jul 23, 2014
- 3 min read
Imigranci mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach Państwowej Służby Zdrowia (National Health System), choć, pobierane są opłaty za lekarstwa na receptę, opiekę dentystyczną i niektóre usługi okulistyczne i optyczne.
Opieka zdrowotna w Wielkiej Brytanii jest opłacana przez rząd z podatków i przysługuje każdemu zamieszkującemu na stałe w UK. Jest to zupełnie niezależne od składek NIN, które pobierane są na cele socjalne, takie jak emerytury czy zasiłki.
Osoby, które płacą podatek dochodowy i składki National Insurance w Zjednoczonym Królestwie mogą ubiegać się o zasiłek macierzyński lub zasiłek chorobowy jeśli, ze względów zdrowotnych, nie mogą pracować. Lokalne biuro podatkowe (Inland Revenue) w Zjednoczonym Królestwie udzieli informacji. Jedyne, co będzie potrzebne to numer NI oraz dane osobowe.
Warto zaznaczyć, że w całej Wielkiej Brytanii antykoncepcja w jest całkowicie darmowa w specjalnych ośrodkach. Nawet jeśli nie posiadamy karty NHS.
NHS Exepmtion Certificate
W niektórych przypadkach można starać się o NHS (red. Tax Credit) Exepmtion Card/Certificate, dzięki której opieka jest całkowicie darmowa: zarówno leki, jak i opieka dentystyczna, lekarska i okulistyczna. Taką kartę dostaje się automatycznie, jeśli pobiera się Working Tax Credit i/lub Child Tax Credit.
Dzieci do lat 16. lub kontynujące naukę do 21. roku życia mają zapewnioną darmową opiekę medyczną bez względu na status rodzica. Leki, opieka dentystyczna oraz okulistyczna, także znajdują się w jej zakresie.
Kartę NHS może otrzymać również student, który uczęszcza do uczelni na ‘Full Time’ (pełen etat).
Kobietom w ciąży i do roku po urodzeniu dziecka przysługuje Maternity Exepmtion Certificate, który już nie obejmuje, jednak, opieki okulistycznej, ale pozostałe tak.
Jak stara się o kartę NHS?
Osoby pobierające Tax Credit, otrzymują taką kartę/certyfikat automatycznie. O przynaniu jej wtedy decyduje indywidualnie HMRC.
Kobiety w ciąży, aby uzyskać MEC, muszą wypełnić aplikację FW8, którą można uzyskać od położnej, GP lub Health Visitor (dana osoba musi także złożyć swój podpis w jednej z rubryk aplikacji) do roku po urodzeniu dziecka.
W innych przypadkach o ‘NHS Exepmtion Certificate Application’ (Aplikacje o kartę NHS) można uzyskać w każdej przychodni . Trzeba wypełnić formę i wysłać na podany w aplikacji adres. Czas oczekiwania jest różny w zależności od informacji, które są potrzebne, i które muszą zostać zweryfikowane przez odpowiednich ludzi.
Można też pobrać aplikację online, wypełnić i wydrukować, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób o ograniczonej dyspozycji czasowej.
Jak zarejestrować się w przychodni?
Aby zarejestrować się do lekarza pierwszego kontaktu (General Practitioner) trzeba udać się do przychodni która jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania (choć od października 2014, rejonizacja przestanie obowiązywać). Następnie poprosić o formularz GMS1, który powinien być dostępny w przychodni. Kiedy zostaniemy zaakceptowani jako pacjent, otrzymamy pocztą kartę NHS Medical Card oraz informacje o przydzielonym nam lekarzu.
Co jeśli nie zaakceptują ciebie jako pacjenta?
Jest to możliwe z różnych powodów, np. przez brak miejsca lub zbyt duża odległość między przychodnia a naszym obecnym miejscem zamieszkania. W takim przypadku należy udać się do innej przychodni w danym mieście.
Brak języka angielskiego?
Jeśli nie mówisz biegle po Angielsku należy zaznaczyć to podczas uzgadniania terminu. Recepcjonista jest wtedy zmuszony, by zamówić telefoniczne lub osobiste usługi tłumacza. Pamiętaj, by podać język, którym się posługujesz.
Co, jeśli nie ma wolnych terminów?
Jeśli chcesz umówić się na wizytę, a nie ma wolnych terminów w najbliższym czasie, możesz zarejestrować się do przychodni na walk-in lub ‘Emergency’ (Pilne). W takim przypadku ważne jest, aby zadzwonić lub udać się do przychodni jak najwcześniej. Wizyta powinna odbywać się jeszcze w ten sam dzień, jednak należy pamiętać, iż czas oczekiwania na przyjęcie może być długi i wyczerpujący.
Pierwsza wizyta u GP?
Na pierwszej wizycie lekarz lub pielęgniarka przeprowadzi z tobą wywiad o przebytych chorobach i dolegliwościach, które mamy. Najlepiej jest mieć przy sobie słownik medyczny, gdyż lekarz może używać nieznanych jeszcze pacjentowi, zwrotów. Dobrze jest także przygotować się wcześniej na taką wizytę, zapisując sobie choroby, które przebyliśmy, możliwie też listę szczepień. Można zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, która pomoże nam z językiem lub skorzystać z usług tłumacza, którego proponuje przychodnia.
Czego oczekiwać od lekarza pierwszego kontaktu?
Lekarz pierwszego kontaktu zapewnia opiekę medyczną w przypadku zachorowań, ale także udziela porad w zakresie walki z paleniem czy diety. Czasami, wykonuje szczepienia i proste zabiegi chirurgiczne. Jeżeli GP uważa, że sytuacja tego wymaga, kieruje pacjenta na badania, leczenie do szpitala, lub zaleca konsultacje z lekarzem specjalistą.
Nagły wypadek?
W nagłych wypadkach takich jak: utrata przytomności, duża utrata krwi, trudności z oddychaniem, podejrzenie złamania kości, uporczywy ból w klatce piersiowej trwający 15 lub więcej minut, przedawkowanie lekami lub inne zatrucia, ból zęba - należy zadzwonić pod numer 999 lub 112 (telefon komórkowy) w celu wezwania karetki pogotowia lub zgłosić się do najbliższego Accident and Emergency Departament, czyli placówki zdrowia obsługującej wypadki i nagle przypadki.
Dostępny jest także numer telefonu (111), który obsługiwany jest, tak jak wyżej wymienione, 24/7, gdzie sytuacja jest poważna, ale nie wymaga natychmiastowej kontroli lub potrzebna jest porada, gdzie się udać lub co zrobić.
Źródło: NHS Choices, HMRC, DWP
Comments